Naar content Naar zoeken Navigatie overslaan

Navigatie

Turbo & Trading


Terug naar overzicht

AEX index: septemberdip op komst?

Di 8 sep. 2026 | Nico Bakker

September heeft onder beleggers geen beste reputatie. Historisch is het zelfs de zwakste beursmaand voor de AEX. Maar statistiek is geen voorspelling. De index begint september 2026 namelijk vanuit een prima technische uitgangspositie. Is er werkelijk reden om bang te zijn voor de beruchte septemberdip, of mogen de bulls nog even door?

September als zorgenkindje

Wie uitsluitend naar de kalender kijkt, kan in september maar beter wat extra alert zijn. Historische maandcijfers van de AEX vanaf 1992 laten zien dat september gemiddeld een rendement van -1,9% oplevert. Daarmee is het de zwakste kalendermaand. Slechts 42% van de 33 gemeten septembermaanden eindigde positief.

De uitschieters aan de onderkant zijn bovendien stevig. September 2002 leverde -20,25% op en september 2008 circa -19,7%. Dat zijn zelfs de twee zwakste AEX-maanden in de beschikbare maandhistorie. Maar september is bepaald niet ieder jaar kommer en kwel. In 2025 steeg de AEX in september bijvoorbeeld 5,2%. Het seizoenspatroon verhoogt dus de waakzaamheid, maar is op zichzelf geen verkoopargument.

September 2026: vooralsnog geen dip

De AEX sloot augustus af op 1.105,77 punten. Op 7 september noteert de index rond 1.117 punten. Per saldo staat september daarmee tot nu toe ongeveer 1% in de plus. Van de gevreesde septemberdip is in de eerste handelsdagen dus nog weinig te merken.

Dat past in het grotere plaatje van 2026. Na de forse terugval in maart werd rond 942 een belangrijke bodem geplaatst. Daarna namen de bulls het heft overtuigend in handen. Via een serie hogere toppen en hogere bodems werd een fraaie stijgende trend opgebouwd. De AEX liep daarbij op van 942+ in maart naar een voorlopige top op 1.124+ in augustus, een stijging van ruim 19% vanaf de maartbodem.

Weekchart toont sterke uptrend

Op de weekchart is het technische landschap helder. De koers noteert ruim boven de fier opkrullende voortschrijdend gemiddeldelijn, dat momenteel rond 1.007 in het veld ligt. Na de bodemzone rond 916-942 is een duidelijke reeks hogere bodems en hogere toppen neergezet.

Wel is er recent enige hapering opgetreden. Na de top op 1.124+ beweegt de index al enkele weken dicht onder de recordzone. Dat is vooralsnog geen trendbreuk, maar wel een teken dat de bulls meer moeite hebben om in hetzelfde tempo door te stomen. De eerste opdracht is dan ook duidelijk: de 1124+ rode streep moet overtuigend worden gepasseerd. Lukt dat, dan krijgt de stijgende trend een nieuwe impuls en komt er ruimte vrij voor nieuwe recordstanden.

Waar kan de septemberdip beginnen?

Het alternatieve scenario verdient juist in september aandacht. Na de krachtige rally vanaf 942 zou enige afkoeling niet misstaan. Op de weekchart liggen daarvoor meerdere vangnetten klaar. De eerste serieuze steunzone ligt rond 1.053. Daaronder komen 1.032 en vervolgens 1.010 in beeld, oftewel de Fibo grid met zijn steunlijnen.

Zolang de AEX boven 1.053 blijft, kwalificeer ik een eventuele terugval vooral als een normale correctie binnen de bestaande stijgende trend. Pas onder 1.053 neemt het risico toe dat de septemberdip een steviger karakter krijgt. Dan kan een grotere correctiebeweging richting 1.032 en mogelijk 1.010 worden ingezet. Zelfs bij zo'n terugval hoeft de langere stijgende trend nog niet ter discussie te staan.

Statistiek versus trend

Daarmee ontstaat een interessant spanningsveld: de kalender waarschuwt, de grafiek vooralsnog niet. De historische septemberstatistiek is onmiskenbaar zwak, maar seizoenseffecten zijn geen zelfstandig handelssignaal. De actuele trend, steun- en weerstandsniveaus en het koersgedrag rond die krijtstrepen wegen uiteindelijk zwaarder. De technische uitgangspositie van de AEX is begin september sterk. De trend is opwaarts, de koers noteert ruim boven het voortschrijdend gemiddelde en van duidelijke topvorming is op de weekchart nog geen sprake.

Septemberdip? Eerst bewijs graag

Voor de resterende weken van september houd ik twee zones scherp in de gaten. Boven 1.124 breekt de AEX uit naar nieuwe recordstanden en krijgen de bulls opnieuw vrij spel. Een terugval is gezien de historische septemberstatistiek en de forse rally van de afgelopen maanden zeker niet uitgesloten, maar boven 1.053 beschouw ik zo'n beweging vooralsnog als een normale correctie binnen de bestaande uptrend.

Onder 1.053 verandert het kortetermijnbeeld en groeit de kans op een diepere septemberdip richting 1.032 of lager. De statistieken waarschuwen dus voor september, maar de grafiek heeft uiteindelijk het laatste woord.

BEKIJK DE BNP PARIBAS TURBO'S
 
2026
Weekgrafiek AEX, Bron: ProRealTime & BTAC, 7 september 2026
2026

Nico PR Bakker heeft positie in de AEX index

Risicowaarschuwing

De waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst.

DISCLAIMER

Nico Bakker is directeur/eigenaar van BTAC Visuele Analyse en als zelfstandig consultant gelieerd aan BNP Paribas S.A. (www.bnpparibasmarkets.nl). De informatie in deze publicatie is niet bedoeld als individueel beleggingsadvies of als een individuele aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Iedere belegging die u overweegt, dient u te toetsen aan uw persoonlijk beleggersprofiel of te bespreken met uw beleggingsadviseur. De standpunten en vooruitzichten van Bakker geven diens mening weer over het betreffende item in de hoedanigheid van analist en consultant. De beloning aan Bakker staat/stond/zal niet direct of indirect in relatie (staan) tot zijn specifieke aanbevelingen of standpunten in deze publicatie. Er kan tevens sprake zijn van indirecte deelnemingen via beleggingsfondsen, pensioenfondsen en/of kapitaalverzekeringen waarin wordt belegd en waar hij of andere medewerkers van BTAC Visuele Analyse BV geen invloed hebben op het beleggingsbeleid. Verder zijn er geen andere potentiële belangenconflicten bekend. Lees hier de disclaimer ten aanzien van beleggingsaanbevelingen die op dit document van toepassing is: https://www.bnpparibasmarkets.nl/disclaimerbeleggingsaanbevelingen

Biografie

Nico Bakker avatar
Nico Bakker
Bakker Technische Analyse Consultancy B.V.
Nico Bakker is hofleverancier van technische analyse binnen BNP Paribas Markets. Hij publiceert regelmatig artikelen in allerlei media. Ook verzorgt hij diverse trainingen en workshops en is hij een graag geziene spreker tijdens beleggingsevenementen.

Meer van Nico Bakker

Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in Turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe Turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.

Terug naar de bovenkant van de pagina