Naar content Naar zoeken Navigatie overslaan

Navigatie

Turbo & Trading


Terug naar overzicht

Actie is reactie, maar hoe reageert de beurs?

Di 24 jun. 2025 | Bart Peters

We kunnen er niet omheen dat vrijwel al het bedrijfsnieuws ondersneeuwt in het gekrakeel over de gebeurtenissen rondom Iran. Daarnaast hebben we nog de ontwikkeling van de Amerikaanse economie en de rentevisie van verschillende beleidsmakers bij de centrale bank. Per saldo blijft de aandelenmarkt echter goed liggen. In het verleden hebben we aanzienlijk grotere uitslagen gezien rondom dit soort gebeurtenissen. In de video voor Turbo’s & Trading van vorige week beschreef ik al dat oliehandelaren een grillige periode tegemoet zouden gaan. Een Amerikaanse inmenging in het conflict tussen Iran en Israël maakt van de straat van Hormuz, nog meer dan ooit, een strategisch punt. Dat bleek de afgelopen dagen en het is nu afwachten of en hoe Iran gaat terugslaan. De olieprijs bewoog daarop met enkele procenten heen en weer. Mede ook door de dwingende oproep van Donald Trump aan o.a. de Amerikaanse oliesector om vooral door te blijven boren. Misschien belangrijker: vooral niet de prijzen te verhogen. Het zal ook bepalen hoe beleggers verder reageren met hun aandelenbeleggingen. Vooralsnog kalm, maar zoals eerder gesteld kan een tijdelijke reactie ook juist kansen bieden.

Tussen de Europese indices zien we behoorlijk wat verschillen momenteel. Dat heeft o.a. te maken met de samenstelling van de betreffende index. Onze AEX-index is gevoelig voor de chipsector, waar de CAC-40 in Frankrijk goed draait op de verkoop van luxe goederen en dranken. In Duitsland is het juist meer industrieel gericht, met name de autosector. Sinds kort is daar ook defensie weer een belangrijke schakel geworden. Dit mede door de entree van Rheinmetall. Vergeet echter ook niet het belang van bedrijven als Airbus en MTU Aero Engines. De omzet bij Rheinmetall explodeerde de laatste jaren en staat voor 2025 op een verwachte €12.5 miljard. Dat zou een plus van dik 30% betekenen. Bij Airbus voorziet men een jaaromzet in 2025 van rond de €70 miljard. Daarvan zou een kleine 25% gelieerd zijn aan defensie, waaronder helikopters. MTU Aero Engines AG levert, zoals uit de naam blijkt, motoren en onderhoud aan zowel civiele als militaire vliegtuigen. Het percentage aan defensieopdrachten is met 5% echter beperkt.

De DAX-index is en blijft onder beleggers toch vooral bekend door de automobielbedrijven welke een zware periode achter de rug hebben. Dat de Duitse index desondanks er goed bijligt met +15% ‘year to date’ (YTD) is te danken aan bedrijven als SAP, Allianz, Siemens, Siemens Energy, Bayer en het eerder genoemde Rheinmetall. Deze compenseerde ruimschoots de autosector en andere fondsen die het nog steeds zwaar hebben. Een andere factor is dat de DAX-index een ‘herinvesteringsindex’ is. Dat betekent dat uitgekeerde dividenden verrekent worden met de weging van het fonds binnen de index. Zo daalt de DAX-index niet als een fonds ex dividend gaat. Dit in tegenstelling met bijvoorbeeld de AEX-index. Fondsen binnen de DAX-index, die nu nog sterk achterblijven op het herstel van collega’s, kunnen een inhaalslag gaan maken als beleggers weer vooruit kunnen kijken door de geopolitieke spanningen heen. Op de DAX zijn turbo’s verkrijgbaar, waaronder de turbo long 22.240 met een hefboom van 19. De ratio bedraagt 500.

Sinds kort zijn er ook turbo’s op de Video Gaming and eSports UCITS ETF van Van Eck. Deze ETF belegt in bedrijven die meer dan 50% van hun inkomen uit deze tak van sport halen. Mocht in de loop der tijd de specifieke esport gerelateerde omzet dalen tot onder de 25% van het totaal, dan worden ze uit de ETF verwijderd. Juist vanwege de razendsnelle ontwikkelingen binnen deze sector wordt de samenstelling van de ETF elke drie maanden herzien. Er wordt belegt in bedrijven die gevestigd zijn over de hele wereld. Waarom juist deze sector nu interessant kan zijn blijkt uit de ontwikkeling die gaande is.

Dat gaming een zeer omvangrijk en succesvolle business is weet elke ouder wel. Of het nu een Playstation, Xbox of Nintendo Wii dan wel Switch is, er worden uren en uren mee weggespeeld. Cruciaal voor de verkoop van de hardware is de software. De spelletjes zelf dus. Iedereen kent Fortnite, Apex Legends en Call of Duty. Of wat te denken van FIFA, Grand Theft Auto of Minecraft? In de laatste decennia is deze markt steeds verder ontwikkelt. Niet alleen jongeren zitten achter het scherm, ook volwassenen worden actiever. Zo komt er onder auspiciën van het IOC zelfs een Olympic Esports Games event.

In andere grote toernooien gaan al miljoenen aan prijzengeld om en online wordt goed geld verdient aan in-game verkopen, ook wel microtransacties genoemd. Het streamen van wedstrijden of individuele games neemt grote vormen aan en vraagt ook weer de nodige server- en internetcapaciteit. Waar ook veel omzet wordt opgehaald is met zogenoemde ‘crossovers’ van bekende spellen of juist tv-series. Bekend zijn zonder meer alle varianten op Super Mario of Sonic the Hedgehog, maar ook series als The Witcher, The Last of Us etc, kregen een remake in de virtuele wereld. Hoe verschillende bedrijven via eSports met elkaar verbonden worden kan als volgt omschreven worden.

Online streamingdiensten en media Broadcasters staan in het centrum. Aan weerszijden vindt je dan de ‘atleten’ ofwel de e-sporters en aan de andere kant het publiek (viewers). Naar verwachting kan deze groep richting 2030 oplopen tot 1 miljard klanten. De grote merken staan niet verrassend bovenaan de voedselketen. Zij sponsoren de atleten en kunnen hun advertenties via de broadcasters en rechtstreeks aan klanten overdragen. De laatste sector kan dan onderaan geplaatst worden en dat zijn de producenten van hardware en facilitators van servercapaciteit, internet en het totale raamwerk aan technische infrastructuur.

Binnen de Video Gaming and eSports ETF zijn de grotere namen Applovin, Roblox, Nintendo, Tencent, Netease en Gamestop. Juist voor beleggers die op zoek zijn naar beleggingen die niet direct gelinkt zijn aan defensie of fondsen die gevoelig zijn voor de internationale problematiek een mooi alternatief. Om mee te doen met deze ETF zijn er diverse Turbo’s beschikbaar, de turbo long 46.33 heeft een hefboom van net boven de 4 en een ratio van 1.

Op vrijdag 27 juni houdt IEX weer haar jaarlijkse beleggersdag in het Spant! te Bussum. Uiteraard is ook BNP Paribas Markets daar van de partij. Na drie eerdere succesvolle online uitzendingen van TurboTalk, komt een speciale aflevering en jij kan daarbij zijn! Om 13.20 uur organiseren we een live show op de IEX Beleggersdag. Het hoofdthema is technologie, wat we van alle beleggingsinvalshoeken willen belichten. Naast onze vaste gasten Nico Bakker en Jean-Paul van Oudheusden schuift ook Jordy Beuving, techspecialist van De Aandeelhouder, aan bij IEX hoofdredacteur en gelegenheidspresentator Pieter Kort.

Om in te spelen op een mogelijk verdere koersbeweging van bovengenoemde fondsen zijn er bij BNP Paribas Markets voor de meeste titels zowel turbo’s long als turbo’s short beschikbaar. Mocht u dit overwegen en dit past in uw portefeuille en strategie, gebruik dan bij voorkeur lage hefbomen om een eventuele vroegtijdige uitstop te voorkomen. Zie ook het educatieve YouTube kanaal van BNP Paribas Markets, waar u de diverse webinars en educatieve video’s kunt terugkijken.

Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. Ongeveer 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.

Op het moment van schrijven heeft Bart Peters in privé geen positie in genoemde fondsen. Er kan verder sprake zijn van indirecte deelnemingen via beleggingsfondsen en/of kapitaalverzekeringen waarin voor hem belegd wordt en waar hij geen invloed op heeft op het beleggingsbeleid. Verder zijn er geen andere potentiële belangenconflicten bekend.

2025
Investor Relations, Yahoo Finance, CNBC en Marketwatch
2025

About the author

Bart Peters avatar
Bart Peters
Trading support B.V.
Bart Peters is ruim 30 jaar actief op de financiële markten. Na een start in de geldhandel werd al snel de overstap gemaakt naar de optiebeurs als Market Maker. Vervolgens werd deze kennis gebruikt en uitgebouwd als bron van informatie en educatie gericht op de actieve zelfbelegger d.m.v. geschreven content en video’s.

More from Bart Peters

Turbo’s zijn complexe instrumenten en brengen vanwege het hefboomeffect een hoog risico mee van snel oplopende verliezen. 7 op de 10 retailbeleggers verliest geld met de handel in Turbo’s. Het is belangrijk dat u goed begrijpt hoe Turbo’s werken en dat u nagaat of u zich het hoge risico op verlies kunt permitteren.

Terug naar de bovenkant van de pagina